KUTNOHORSKÁ ulice - PŘEDMĚSTÍ
KOMENSKÉHO PARK, dříve Fučíkovy sady ( lidově Fučák )

( 50.0263286N, 15.2045283E )
    Při stavbě kapucínského kláštera byla založena velká zahrada, kde mniši pěstovali ovoce a zeleninu. Měli i skleníky. Z velké kapucínské zahrady teď patří klášteru jen malý obezděný kousek.
    Po roce 1949 se majitelem zahrady stalo město, které ji upravilo na park a v r.1951 byl slavnostně pojmenovaný na Fučíkův. Představitelé města zde chtěli postavit jeho pomník, finanční sbírka mezi občany ale přinesla málo peněz. Finance, které město k tomuto účelu obdrželo od Krajského výboru nakonec využilo k vybudování mateřské školky na Zálabí. V jihozápadním rohu parku místech, u Zahradní ulice, postavili plavecký bazén, který v zimě sloužil jako kluziště. Bazén byl zrušen, protože se tam stala smrtelní nehoda. Na jeho místě na konci 70.let vzniklo letní kino, kde se každý rok také konaly koncerty v rámci Kmochova Kolína. Po letním kině již také není ani stopa.

  • KLÁŠTERNÍ ZAHRADA
  • Socha Jana Amose Komenského.
  • PŮVODNĚ KLÁŠTERNÍ ZAHRADA r.1950
  • Nejdříve se nazýval Fučíkův.
  • V Kolíně žil od  svých 6 let do 19 let.
  • kom8
  • kom9

    V parku je pomník Jana Amose Komenského ( autoři Božena a Ludvík Kodymovi ), který původně stál od r.1974 v Žižkově ulici a až v r.1992 byl přemístěn sem aby uvolnil místo pro pomník T. G. Masaryka. Od té doby park nese jméno Komenského. Nejdříve byl v severní částí a teď je uprostřed parku. Ten se nacestoval - celý Amos :)
Dne 20.4.2013, přesně 100 let od narození Anastáze Opaska, byla v Komenském parku slavnostně odhalena jeho busta, dílo profesora Stanislava Hanzlíka. Arciopat mu seděl modelem na sklonku svého života. Po zhlédnutí své hotové busty měl prohlásit, že celý život byl veselý ale busta vypadá jako posmrtná maska. Město koupilo bustu za 180.000Kč.
Jan Nepomuk Anastáz Opasek - "opat chuligán", byl arciopatem benediktinského kláštera v Praze - Břevnově. Teolog, básník a literární historik, vězeň, dělník, exulant, žil v Kolíně od svých 6 let do 19 let ( viz ostatní/osobnosti ). Studoval na kolínském gymnáziu, kde maturoval v roce 1932 - proto je jeho busta obracená ke škole. V roce 1991 obdržel Řád T. G. Masaryka (II. třídy).
"Na Vajtě se říkalo širokému a zvýšenému chodníku podél kapucínské zahrady ( dnešního parku ) a Horské silnice (Kutnohorské ulice – pozn. Autor). Chodník byl koncem 19. století péčí Spolku pro okrášlení města osázen akáty". (*15) Zde bylo druhé kolínské korzo , kde se lidé procházeli v neděli nebo o svátku kolem dokola, potkávali se známí, navazovali se nové známosti... Chodilo se vpravo a k náladě třeba hrála kapela i pod taktovkou Kmocha. První korzo samozřejmě bylo na náměstí.
Na rohu ulic Smetanova a Zahradní do roku 1951 stály "Loudovy chalupy"- musely ustoupit novému parku. Byly to přízemní domky ještě středověkého původu. Bohužel nemohu najít fotku.