MEDVĚDÍ LOUKA

POTKALI SE U KOLÍNA

ZÁLABÍ, u lesoparku Borky
MEDVĚDÍ LOUKA

( 50.0342153N, 15.1966511E )
    "6. září 2010  8:54 - Po Hliníkovi a Cimrmanovi mají pomník i medvědi od Kolína: dva medvědi ze série animovaných příběhů, kterou započal film Potkali se u Kolína, se včera dočkali svého pomníku, a to v kolínském lesoparku Borky. Dva kameny různých velikostí symbolizují slavné medvědy, jednoho vychytralého a druhého spíše dobráckého. Jeden z kamenů zdobí reliéf s výjevem z filmu. Odhalení a také doprovodnému programu přihlížely stovky lidí. Pamětní kámen medvědů z animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát (Potkali se u Kolína).
  • Dětí je  po odhalením  umačkali
  • Až jednomu upadlo ouško
    František Martínek ze Společenstva přátel Medvědů od Kolína, které se o instalaci památníku zasloužilo, uvedl, že nápad to byl velmi spontánní. "Takový Hliník, který nikdy neexistoval, má v Humpolci svoji desku. Kapitola sama pro sebe je Jára Cimrman. A medvědi, kteří jasně odkazují na Kolín, žádný památníček neměli. Řekli jsme si, že to se musí změnit," řekl Martínek..."
   "...Symbolické odhalení památníku logicky připadlo režisérovi medvědů Břetislavu Pojarovi. Slávy se zúčastnil také režisér Jan Svěrák, jehož medvídek Kuky se právě promítá v českých kinech. "Jsem tu dnes v doprovodu Kukyho, který přišel svým starším kolegům popřát hodně štěstí a také poděkovat za velkou dávku inspirace," řekl Svěrák.    V medvědím duchu se neslo celé odpoledne. Mezi publikem, v němž byly desítky dětí, se pohybovali plyšoví medvědi v nadživotní velikosti, z amplionů zněly ukázky z medvědích filmových dialogů, dospělí pili červené víno nazvané Medvědí krev, zahrály kapely Medvěd 009 a Brtník. Na okolních lavičkách si hovělo více než 100 malých plyšových medvědů. "Vybrali jsme je od různých dárců nebo je sem lidé prostě jen tak přinesli. Bereme to tak, že medvídci přišli popřát slavnějším kolegům k jejich úspěchu. Až to dnes večer skončí, tak si je děti budou moci odnést domů," dodal Martínek. Nedovedl zatím vyčíslit náklady na památník, půjde prý o několik desítek tisíc, které většinou zaplatí sponzoři.
   Malé i velké diváky si Pojarova medvědí série získala bohatou imaginací, smyslem pro vizuální gag i vtipným textem v podání Rudolfa Deyla mladšího, později Františka Filipovského. I díky vysoce profesionálnímu mluvenému doprovodu se medvědí věta: "Pojďte pane, budeme si hrát!" řadí ke zlidovělým hláškám."
   Ondřej Bezr, ČTK, Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/po-hlinikovi-a-cimrmanovi-maji-pomnik-i-medvedi-od-kolina-pk9-/filmvideo.aspx?c=A100906_085425_filmvideo_ob