KOLÍNSKÁ RADNICE, KARLOVO NÁM.


Doporučujeme prohlédnout si nejdříve co se skrývá pod značkou "LEVÁ BUDOVA" a "PRAVÁ BUDOVA" - najdete tam základní informace.
POD KAŽDOU ZNAČKOU JE SCHOVANA TEXTOVÁ A OBRAZOVÁ INFORMACE. STAČÍ JEN KLIKNOUT!
A VŽDY SE ZDE ZPĚT SEJDEME :)
  • dvou budov
  •  Kolerovský
  • rdvur09
  • kasárna

Dnešní podoba radnice je z přestavby z konce 19.století, vedená architektem Janem Wejrychem ( počeštěno Vejrychem ) - pseudorenesanční.
Kolínská radnice je složena ze dvou domů:
Na průčelí staršího levého domu je pět fresek s výjevy z dějin města. Zachovalý gotický vzhled levé budovy radnice je vidět z radničního dvora. Můžete vstoupit na dvůr a prohlédnout si ho. V radničním sklepě je lapidárium.
Na místě pravé budovy radnice byl hostinec, pak kasárna – zbourané v r.1898. Na štítě budově hrdě stojí rytíř Roland. Ozdoba interiéru budovy je také dle návrhu arch. J. Vejrycha. Týden po velkém požáru v roce 1796 se zde narodil největší z Pierotů - Jean-Baptiste Gaspard Deburau.
V zadním traktu je krasná obřadní síň kde je umístěn nádherný triptych kolínského rodáka Václava Radimského.
Císař a král Karel IV. sleduje veškéré dění na náměstí z druhé fresky na fasádě levé budovy Radnice při pokládáním základního kámene k dostavbě katedrálního chrámu v Kolíně v roce 1360;
Rytíř Roland na vrcholu fasády pravé budovy Radnice ochraňuje městská práva, nezávislost, svobodu a v přeneseném významu též prosperitu Kolína.
"Kolínská radnice... působí v pohledu z náměstí... jako jeden stavební i architektonický celek. A přece jsou to budovy dvě, každá se svou vlastní historií. Velká třípatrová budova s věžičkou a hodinami, které se říká dnes „stará radnice", je sídlem městské správy již přes pět století. Vedlejší dvoupatrová budova s postavou rytíře na vrcholu průčelního štítu, „nová radnice", je mnohem mladší, byla vystavěna na samém konci 19. století. Obě radniční budovy tvoří zdánlivě jeden celek díky architektu Janu Vejrychovi, který v osmdesátých letech 19. století navrhl přestavbu staré radnice a o deset let později i stavbu nové ve slohu české renesance. Dodal oběma budovám monumentální ráz, reprezentující sídlo městské správy tehdy vzkvétajícího královského města Kolína. Monumentální ráz si zachovala kolínská radnice dodnes. Třebaže stojí v rohu náměstí a trochu ustupuje z řady sousedních domů, upoutá každého na první pohled. Je bezesporu nejvýstavnější budovou na téměř čtvercovém náměstí..."(*6)